Urządzamy funkcjonalny pokój dla chłopca

Chcesz, aby synek traktował swój pokój jak prywatne królestwo, a zarazem czuł się w nim dobrze i bezpiecznie? Jest to możliwe. Wystarczy wsłuchać się w potrzeby dziecka oraz spełnić jego pragnienia – oczywiście, nie zapominając o zdrowym rozsądku. Pamiętaj też, że z wiekiem potrzeby dziecka będą się zmieniały, dlatego dobrze jest zadbać o elementy, które będą „rosły” wraz z Twoim maluchem. No dobrze, od czego zatem zacząć?

Wybierz z synkiem motyw przewodni pokoju


Doskonała aranżacja pokoju pomaga rozwijać wyobraźnię, kształtować osobowość, zgłębiać zainteresowania, a także formować zmysł estetyczny. Aby tak mogło się stać, dobrym pomysłem będzie wybranie odpowiedniego motywu przewodniego. Jeśli dziecko kocha morze i statki, warto zdecydować się na motyw morski i umieścić na ścianie tapetę Podniebny Ocean. Jak widać na zdjęciach, będzie stanowić wspaniałe tło dla białego łóżeczka z baldachimem, komody z frezowanymi frontami oraz innych dodatków z okrętami i wielorybami w roli głównej.

jak-urzadzic-pokoj-dla-chlopca
Podniebny Ocean jako motyw przewodni pokoju chłopca. Fot. @nasz_swiat-moimi-oczami

Podziel pokój na strefy


Jeśli zależy Ci, aby pokój chłopca był maksymalnie funkcjonalny, podziel go na trzy strefy: nauki, zabaw oraz odpoczynku. Pamiętaj też, że warto pozostawić w pokoiku nieco całkowicie wolnej przestrzeni. Maluchy kochają tworzyć z różnych przedmiotów intrygujące konstrukcje: bazy, namioty, zamki czy nawet pieczary, dlatego też warto zapewnić im taką możliwość.

Zaaranżuj strefę nauki


W strefie nauki zadbaj przede wszystkim o odpowiedni dopływ naturalnego światła, które pozwoli dziecku swobodnie pisać i czytać. Ważne jest również to, że na takiej płaszczyźnie chłopiec będzie mógł wygodnie ułożyć książki, zeszyty oraz przybory do nauki. Obok mebla warto pozostawić miejsce dla regału z książkami. Nie można również zapominać o krzesełku – najlepiej, jeśli będzie ono regulowane, wówczas będzie dopasowywało się ono do potrzeb rosnącego dziecka.

W strefie nauki warto zadbać o dopływ naturalnego światła. Fot. @nasz_swiat_moimi_oczami

Wydziel strefę odpoczynku


W strefie odpoczynku warto uwzględnić nie tylko komfortowe łóżko, ale również inne mebelki, które pozwolą Twojemu synkowi odpowiednio się zrelaksować. Przyda się tu zatem mały stoliczek oraz krzesełka, na których będzie mógł odpoczywać przy ulubionej lekturze lub układać planszówki z kolegami. Który obszar pokoju najlepiej przeznaczyć na strefę odpoczynku? Najlepiej ten w centralnym miejscu pomieszczenia. Jeżeli chodzi o samo łóżeczko, warto zaznaczyć, że raczej nie należy go stawiać naprzeciwko wejścia, ponieważ zakłóci to dziecku spokój.


Zaplanuj strefę zabaw


Pora na zaaranżowanie strefy zabaw! Pamiętaj, że chłopcy kochają bawić się na podłodze, dlatego powinien znaleźć się na niej w miarę miękki dywan. Ważne, aby zadbać również o system meblowy, który umożliwi umiejętne przechowywanie wszystkich zabawek. Przydadzą się zatem pojemne szafy i regały, a także wszelkie skrzynki, kosze, szuflady, pudła, które pomogą chłopcu zapanować nad chaosem w pokoju. Dzięki nim wnętrze będzie czyste i dobrze zorganizowane, a maluch nauczy się dbać o porządek. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj również o akcesoria wspomagające ruch. Zjeżdżalnie z piętrowego łóżka, huśtawki, drabinki – możesz mieć pewność, że sprawią Twojemu maluchowi wielką radość!

Chłopcy kochają bawić się na podłodze, dlatego powinien znaleźć się na niej w miarę miękki dywan. Fot. nasz_swiat_moimi_oczami


Znajdź ciekawe dodatki do pokoju chłopięcego


W sklepach można dziś znaleźć sporo fantastycznych dodatków, które wspaniale dopełnią pokoik Twojego synka. Prawdziwym hitem są obecnie namioty tipi, bazujące na charakterystycznych, drewnianych konstrukcjach. Tworzą one wspaniałą przestrzeń do zabaw. Jeśli dysponujesz większym metrażem, warto pomyśleć o huśtawce. W pokoju chłopca świetnie sprawdzą się zwłaszcza modele w kształcie hamaków (i foteli hamakowych), a także kokonów. Innym, interesującym dodatkiem do pokoju chłopięcego są półki oraz regały na książki o nieszablonowych kształtach, przypominających np. drzewka, zwierzęta, owoce czy nawet instrumenty.


Spełnij marzenia dziecka


Pokój chłopca rządzi się swoimi prawami, dlatego ważne jest, aby zaaranżować go razem z dzieckiem – to jego marzenia powinniśmy w nim urzeczywistnić (a nie swoje). Oczywiście, wiadomo, że jeżeli maluch ma kilka lat, nie dobierze samodzielnie kompletu mebli, ale warto przyglądać się, jakie dekoracje mu się podobają: mowa tu nie tylko o naklejkach czy plakatach na ścianę, ale też m.in. o takich drobiazgach, jak doniczki czy też ramki na zdjęcia.

Za przepiękne zdjęcia wykorzystane w tym wpisie dziękujemy Asi – @nasz_swiat_moimi_oczami