Proporczyk na ścianę – DIY krok po kroku

Rodzinny spacer okazał się wspaniałą inspiracją do stworzenia nowej dekoracji ściennej. W ten sposób nadaliśmy drugie życie przedmiotom w domu i wykonaliśmy z dzieckiem wiszący, ozdobny proporczyk. Jeśli chcesz, możesz mieć taki u siebie.

Proporczyk na ścianę – materiały


Aby wykonać proporczyk na ścianę, przygotuj:

 • patyk z lasu,
 • trawę pampasową zebraną na spacerze,
 • sznurek jutowy, niepotrzebny kawałek materiału, np. z poszewki na poduszkę,
 • materiał ze starego worka jutowego lub poplamionego bieżnika,
 • kawałek kartonu,
 • nożyczki,
 • nóż do tapet,
 • klej na gorąco,
 • czas i odrobinę chęci.

Sposób przygotowania proporczyka na ścianę

 1. Wybraną literkę odrysuj na kartonie, a następnie ją wytnij. Tak przygotowaną odrysuj na materiale i wytnij wzór.
 2. Z materiału jutowego wytnij kształt, przyłóż do kijka, górną część materiału owiń wokół niego i zaklej.
 3. Obróć proporczyk i naklej przygotowaną wcześniej literkę.
 4. Czas na przygotowanie zawieszek z trawy pampasowej. Obetnij końcówki traw na wybraną przez siebie długość, ułóż dwa bukieciki każdy z nich przewiąż sznurkiem.
 5. Zawieszki przywiąż do kijka.
 6. Przygotuj kolejny kawałek sznurka, a jego końce przywiąż po bokach proporczyka.
 7. Jeszcze tylko małe poprawki – z pomocą nożyczek wytnij odstające nitki, itp. Pamiętaj jednak, że praca nie musi być idealna! Niedoskonałości nadają uroku takim dekoracjom.
 8. Gotowe! Jeśli miejsce na ścianie już wybrane, pozostaje powiesić dekorację i cieszyć się ze wspólnej zabawy. Zrób zdjęcie, oznacz Dekorillo używając hashtag #dekorujezdekorillo

Dlaczego warto wykonać proporczyk na ścianę?

Nasza prosta dekoracja już zawsze będzie przywoływać uczucie dumy u dziecka i uśmiech rodziców. Samo jej wykonywanie może podnieść poziom endorfin, zwłaszcza u osób, które kochają projekty DIY. Co więcej, ozdoba, która powstaje przy pomocy własnych rąk, jest wyjątkowa i niepowtarzalna, a przy okazji wnosi do pokoiku dziecięcego odrobinę magii.

Nasz proporczyk idealnie skomponuje się z wieloma tapetami Dekorillo. Przykładowo zastosowana w tutorialu kolorystyka świetnie będzie się prezentowała w towarzystwie dekoracji ściennej – muralu Smok i Rycerz. Z powodzeniem możesz jednak wykonać proporczyk również w innych barwach – niezależnie od tego, jakie wybierzesz, z pewnością znajdziesz u nas tapetę, która będzie do niego pasować jak ulał.

Dodajmy, że wykonywanie własnych dekoracji dostarcza masę satysfakcji i dobrej zabawy, a i jest świetną okazją do budowania wspaniałej relacji z dzieckiem. To z kolei ma wpływ na jego rozwój intelektualny oraz emocjonalny. Co więcej, przygotowywanie ozdób ściennych to również doskonały pomysł na kreatywne zajęcie dla Twojej pociechy.

Własny proporczyk to dekoracja nie tylko jedyna w swoim rodzaju, ale również bardzo ekologiczna. W końcu wystarczy wykorzystać te materiały, które inaczej trafiłyby do kosza albo niepotrzebnie się kurzyły. Warto przy okazji jej wykonywania porozmawiać z dzieckiem o tematach ekologicznych – dzięki temu już od małego nabierze ono prawidłowych nawyków i zacznie z szacunkiem podchodzić do Matki Natury.

Wykonywanie proporczyka idealnie wpisuje się również w nurt pedagogiki Montessori, zgodnie z którą nie potrzeba kupować specjalnych zabawek, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Wystarczy wykorzystać to, co ma się już w domu. Podczas zgłębiania tajników dekoracji DIY można też nauczyć się wielu nowych umiejętności, a przy okazji dać się ponieść nieskrępowanej mocy wyobraźni! Czego chcieć więcej? 🙂

Proporczyk na tle tapety Baśniowy Rycerz.