Aranżacja pokoju dziewczynki to nie lada wyzwanie. Poza tym, że musi być ładny, funkcjonalny i przytulny, dziecko powinno czuć się w nim dobrze, bez względu na wiek. Jakie elementy wziąć pod uwagę, aby stworzyć praktyczne, dziewczęce wnętrze, które będzie jednocześnie dopasowane do zainteresowań dziecka, ale i szybko się nie znudzi? Podpowiadamy!
Urządzając pokój córki warto pamiętać, aby spełniał jej oczekiwania zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym. Dlatego pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę projektując pokój dla dziewczynki jest jej wiek. Nie oznacza to jednak, że aranżując pokój dla niemowlaka, trzeba wybrać różową tapetę w misie, aby po dwóch latach ją wymienić na nową. Pokój może bowiem dojrzewać wraz z dzieckiem, bez konieczności zmiany poszczególnych, stałych elementów, takich jak właśnie tapeta oraz kolor ścian. Zmieniać się za to mogą dodatki – ozdobne poduszki, zasłony, lustra itp.
Tapeta dla dziewczynki – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na tapetę w pokoju dziecka warto wybrać taką, która jest ekologiczna oraz spełnia wymogi bezpieczeństwa. Nie może ona bowiem

Tapeta Classic Flowers Peony w połączeniu z białą lamperią oraz drewnianymi meblami. Fot. IG @em_myself_and_more.
zawierać szkodliwych dla zdrowia rozpuszczalników, czy PVC, co szczególnie istotne jest w pierwszych latach życia malucha.
Co do samego wzoru, to wiele zależy od własnych preferencji. Na jaką tapetę więc się zdecydować urządzając pokój nowo narodzonej dziewczynki? Pierwszym pomysłem może być delikatna tapeta w kwiaty, która w połączeniu z odpowiednim kolorem ściany (czy lamperią) stanie się doskonałą bazą na przyszłość. Kwiaty na tapecie mogą być drobne, duże, lub nawet ogromne. Aby jednak wnętrze było spójne, warto poświęcić czas na odpowiednie dopasowanie koloru pozostałych ścian do wzoru tapety. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, ale do najprostszych należy wybranie takiej barwy, która powtarza się na tapecie. Przykładowo, jeżeli występują tam piwonie o różnych odcieniach różu, czy beżu, to jeden z tych kolorów może być tym, który zastosujemy na drugiej ścianie. Stosując takie połączenie możemy być pewni, że wszystko będzie ze sobą współgrać.
Pokój dziewczynki – strefy i kolory
Pokój dziecka powinien być stworzony w sposób umożliwiający jego rozwój, a zarazem być miejscem inspiracji i zabawy. Dlatego, aranżując wnętrze (nawet te najmniejsze), już na początku warto wyznaczyć w nim odpowiednie strefy – do spania, nauki, zabawy i przechowywania. Aby pokój dorastającej dziewczynki był przytulny i funkcjonalny przez dłuższy czas, poza wyborem odpowiedniej tapety, warto zwrócić także uwagę na meble. Istnieje bowiem dużo typów łóżek, które, dzięki specjalnym funkcjom, rosną razem z dzieckiem. Podobnie jest z komodami, półeczkami, czy szafami, dlatego warto postawić na neutralną stylistykę oraz kolor, który będzie pasować do wszystkiego (jak na przykład biel, czy naturalny kolor drewna). W tym przypadku, z biegiem lat, można, za pomocą ozdobnych gałek, w prosty sposób zmienić charakter mebla nie zmieniając jego funkcjonalności. Gdy jednak, opatrzy nam się już sam kolor, a nie chcemy inwestować w nowe wyposażenie, warto pomyśleć nad ich przemalowaniem i dostosowaniem do aktualnie wykorzystywanych dodatków i stylu pokoiku. Doskonale sprawdzą się również rattanowe kosze, które nie tylko świetnie posłużą do przechowywania, są stylowe, ale i wpiszą się w styl większości wnętrz.
Pokój dla dziewczynki nie musi być różowy – inspiracje
Choć panuje przekonanie, że pokój dla dziewczynki musi być różowy (a dla chłopca niebieski), to warto mieć na uwadze, że podobający się dwulatce róż niekoniecznie spełni oczekiwania pięciolatki. Dlatego, wybierając bazę wnętrza (tapetę, kolor ścian, podłogi oraz mebli) warto postawić na uniwersalne barwy, które będą doskonałą bazą do zmian wystroju.



Triki aranżacyjne w pokoju dziewczynki
- do niewielkich powierzchniowo wnętrz wybieraj jasne kolory, które optycznie je powiększą,
- tworząc pokój dziecka wybierz na początku motyw/ kolory przewodnie, które sprawią, że wnętrze będzie spójne,
- wyznacz strefy dzieląc je na: sen, zabawę, organizację, naukę,
- postaw na neutralne kolory ścian, dzięki czemu łatwiej dopasujesz do niej dodatki lub zmienisz styl,
- wybierając tapetę, farbę, meble zwróć uwagę, czy posiadają one ważne certyfikaty bezpieczeństwa (w tym nie uczulają),
- dodaj indywidualny charakter wnętrzu za pomocą odpowiednich dodatków (ozdobnych luster, baldachimów, kolorowych lampek itp.).