Lampa z końcówki tapety – DIY krok po kroku

Lampa z tapety to doskonały sposób na udekorowanie dziecięcego pokoju. I to niezależnie od tego, czy podobna tapeta znajduje się na ścianach dziecięcego wnętrza, czy też nie. Takie rozwiązania aranżacyjne wprowadzają do wnętrz wyjątkowy klimat oraz odrobinę magii. To jeden z najbardziej efektownych sposobów na to, aby odświeżyć wnętrze i nadać mu indywidualnego, bajkowego charakteru.

Lampa wykonana z końcówki tapety Polarny Kosmos Sky granatowa.

Materiały do stworzenia lampy z tapety:

  • pas tapety o wymiarach: 96/37 cm (szer./wys.) lub próbkę,
  • miarkę,
  • nożyczki,
  • taśmę dwustronną,
  • metalowy stelaż na abażur o średnicy 30cm,
  • zwis do kloszy,
  • kubek ciepłej kawy, odrobina wspólnego czasu i chęci 😉

Lampa z tapety – wykonanie:

  1. Przygotuj pas tapety o szerokości 96 cm i długości na 38 cm lub próbkę. Postaraj się, aby nie był zbyt pognieciony.
  2. Odmierz po obu stronach po 2 cm od krawędzi. Postaraj się, aby na całym pasie dolnym i górnym wymierzone było tyle samo cm, w przeciwnym wypadku klosz wyjdzie krzywo. W tym miejscu naklej taśmę na całym pasie, zostawiając na końcu około 5 cm wolnej przestrzeni.
  3. Natnij tapetę, aby łatwiej zawijało się ją na obręcz.
  4. Odklej górną warstwę taśmy.
  5. Zacznij zawijanie metalowych obręczy o tapetę. Przyłóż po obu stronach stelaże, każdy z nich od zewnętrznej strony, przy granicy naklejonej taśmy. Górne koło oprzyj o dodatkowy przedmiot, może być to pudełko. Powoli rozpocznij zawijanie, oklejając przy tym stelaże miejsce po miejscu.
  6. Jesteś już przy końcu 🙂 Przy tej długości pasa nie powinno być nadmiaru tapety, lecz jeśli uznasz, że jest jej za dużo, zbyt dużą jego ilość odetnij.
  7. Teraz zrób nacięcia w dwóch miejscach po bokach tapety, tak aby jedną stronę wsunąć pod drugą. Kawałkiem taśmy oklej miejsce łączenia tapety od wewnętrznej strony lampy.

Gotowe!
Zamontuj zwis do kloszy, wkręć żarówkę i sprawdź, jak prezentuje się w pokoju dziecka 🙂

Lampa DIY wykonana z końcówki tapety Retro Flowers.

Wykonywanie lamp z tapety to również świetny pretekst do rozmów o ekologii, recyclingu oraz filozofii zero waste. Dzięki nim dziecko nabierze nawyków, które pozwolą chronić środowisko naturalne. Przy okazji zacznie się ono troszczyć o dobro planety. Ważne jednak, aby wpajać tego typu wartości właśnie poprzez zabawę, śmiech oraz rozwijanie wyobraźni. To najbardziej skuteczny sposób na przyswajanie wiedzy i nowych umiejętności.

Dzięki tego typu aktywności możesz również wspaniale spędzić czas z dzieckiem. Pozwoli Ci ona zaszczepić w nim pasję do kreatywnych projektów DIY. Co więcej, dzięki takiej formie spędzania czasu maluch może puścić wodze fantazji. W końcu kto w dzieciństwie nie kochał eksperymentowania z kawałkami materiałów?

Dodajmy, że wykonywanie lamp dziecięcych pozwala dać upust własnej kreatywności oraz odkryć twórczy potencjał, co jest bardzo ważne już na wczesnym etapie dorastania. Takie zajęcie wymaga nietuzinkowego myślenia oraz daje przestrzeń do wyrażenia siebie. Co więcej, jeżeli już od małego dziecko nauczy się, że ma nieograniczone możliwości w realizacji swoich pomysłów, będzie miało podobną perspektywę w wieku dorosłym. I o to właśnie chodzi! 🙂