Lampa z końcówki tapety – DIY krok po kroku

Końcówki tapet często stanowią wyzwanie dla osób, które chcą pozostać wiernymi zasadom zero waste. Zamiast wyrzucać te niewielkie kawałki materiału, możemy spojrzeć na nie jako na potencjalne źródło inspiracji do stworzenia czegoś nowego i unikalnego. Jednym z pomysłów na kreatywne wykorzystanie końcówki tapety jest stworzenie własnej lampy, do której wykonania wystarczy naprawdę niewiele. Jak zrobić taką lampę DIY? O tym we wpisie poniżej.

Lampa wykonana z końcówki tapety Polarny Kosmos Sky granatowa.

Aby wykonać lampę z tapety przygotuj:

 • pas tapety o wymiarach: 96/37 cm (szer./wys.) lub próbkę,
 • miarkę,
 • nożyczki,
 • taśmę dwustronną,
 • metalowy stelaż na abażur o średnicy 30cm,
 • zwis do kloszy,
 • kubek ciepłej kawy, odrobina wspólnego czasu i chęci 😉

Lampa z tapety – wykonanie:

 1. Przygotuj pas tapety o szerokości 96cm, długi na 38cm, lub próbkę. – Postaraj się aby nie był zbyt pognieciony.
 2. Odmierz po obu stronach po 2cm od krawędzi. Postaraj się aby na całym pasie dolnym i górnym wymierzone było tyle samo cm, w przeciwnym wypadku klosz wyjdzie krzywo. W tym miejscu naklej taśmę na całym pasie, zostawiając na końcu około 5 cm wolnego miejsca.
 3. Natnij tapetę aby łatwiej zawijało się na obręcz.
 4. Odklej górną warstwę taśmy.
 5. Zaczynamy zawijanie metalowych obręczy o tapetę. Przyłóż po obu stronach stelaże, każdy z nich od zewnętrznej strony, przy granicy naklejonej taśmy. Górne koło oprzyj o dodatkowy przedmiot, może być to pudełko. Powoli zaczynamy zawijanie oklejając przy tym stelaże miejsce po miejscu.
 6. Jesteś już przy końcu 🙂 Przy tej długości pasa nie powinno być nadmiaru tapety, lecz jeśli uznasz że jest jej za dużo, nadmiar odetnij.
 7. Teraz trzeba zrobić nacięcia w dwóch miejscach po bokach tapety, tak aby jedną stronę wsunąć pod drugą. Kawałkiem taśmy oklej łączenie tapety od wewnętrznej strony lampy.
 8. Gotowe!

Zamontuj zwis do kloszy, wkręć żarówkę i sprawdź jak prezentuje się w pokoju dziecka 🙂 Zrób zdjęcie w całej okazałości, oznacz Dekorillo na instagramie używając hashtagu #dekorujezdekorillo. Wypatruj na naszym profilu Twojej pracy 😉

Lampa DIY wykonana z końcówki tapety Retro Flowers.

Stworzenie lampy z końcówki tapety to doskonały sposób na wykorzystanie materiałów, które mogą zostać zlekceważone jako odpad. To nie tylko ekologiczne, ale również daje nam możliwość wyrażenia naszej kreatywności i spędzenia czasu z dzieckiem, ucząc go o znaczeniu recyclingu i zero waste. To również doskonały sposób na udekorowanie dziecięcego pokoju. Tapeta i lampa z tym samym wzorem? Czemu nie! 🙂