Jak zaaranżować pokój dziecięcy wg metody Montessori?

Zastanawiasz się, jak urządzić dziecięcy pokoik? Jeśli szukasz inspiracji, pomoże Ci w tym być może niezwykle popularna ostatnio metoda Montessori. Zgodnie z nią, należy dziecku zapewnić odpowiednie warunki do twórczego rozwoju. Przestrzeń powinna być bezpieczna i uporządkowana, a zarazem piękna i radosna. Co jeszcze warto o tym wiedzieć? Sprawdź.


Czym jest metoda Montessori?


Metoda Montessori powstała już ponad 100 lat temu, jednak do dziś nie straciła na aktualności. Stawia ona akcent na wszechstronny rozwój dziecka poprzez spontaniczną zabawę. W procesie wychowawczym dziecko powinno samodzielnie podejmować różne aktywności, związane zwłaszcza z jego zainteresowaniami oraz możliwościami. Pomóc w tym może odpowiednio zaaranżowany, dopasowany do potrzeb dziecka pokoik, w którym będzie mogło ono swobodnie się poruszać, mieć komfortowy dostęp do różnych przedmiotów, a jednocześnie – na swój sposób – poznawać świat. Jak twierdziła Maria Monterssori, twórczyni omawianej metody, pierwszym i zarazem najważniejszym pedagogiem dziecka jest jego rodzic. Jak zatem stworzyć przestrzeń w duchu Montessori?

Odpowiednio zaaranżowany, dopasowany do potrzeb dziecka pokoik, w którym będzie mogło mieć komfortowy dostęp do różnych przedmiotów stanowi fundament metody M. Montessori.


Zachowaj minimalizm i wydziel strefy


W świecie, w którym jesteśmy atakowani przez nadmiar bodźców, warto zadbać w pokoiku dziecięcym o minimalizm oraz porządek. Doskonale w tym celu sprawdzą się różnego rodzaju koszyczki, pudełka oraz skrzynie, które pozwolą przechowywać zabawki. Pamiętaj również, aby wydzielić we wnętrzu cztery najważniejsze strefy: snu i wypoczynku, nauki i pracy, zabawy oraz przebierania – dzięki temu wszystkie przedmioty będą zajmowały odpowiednie miejsce.


Zadbaj o odpowiednie łóżko


Jeśli chcesz metodę Montessori wcielić w życie, zadbaj o odpowiednie łóżko – jeden z dwóch najważniejszych mebli w pokoiku dziecięcym. Powinno służyć ono nie tylko do snu i wypoczynku, ale też zapewniać przestrzeń do kreatywnej zabawy. Ważne, aby dziecko miało zapewniony do niego swobodny dostęp, toteż rama łóżka powinna być osadzona możliwie jak najniżej – tak aby nawet maluszek mógł na nie bez problemu wskoczyć. W podobny sposób powinny być skonstruowane również inne meble w pokoju – tak, aby maluch mógł (w razie potrzeby) ze wszystkich przedmiotów bez problemu skorzystać.

Łóżko wg metody Montessori powinno służyć nie tylko do snu i wypoczynku, ale też zapewniać przestrzeń do kreatywnej zabawy.


Przemyśl wybór biurka


Biurko to kolejny, bardzo ważny mebel w dziecięcej przestrzeni – pozwala ono stworzyć strefę nauki i pracy. Najlepiej, jeśli będzie ono wyposażone w nogi o regulowanej wysokości, dzięki czemu będzie „rosło” wraz z dzieckiem. Na jego blacie warto umieścić kredki, flamastry, ciastolinę, kolorowe karteczki – najlepiej w estetycznych zasobnikach, aby dziecko chętnie po nie sięgało i podejmowało różne, kreatywne działania. Warto też wydzielić przestrzeń, w której maluch będzie mógł prezentować efekty prac. Przyda tu się np. tablica magnetyczna. Obok biurka polecamy postawić z kolei półkę z książkami – widok kolorowych okładek będzie zachęcał do sięgnięcia po wybrane tytuły.


Zwróć uwagę na bezpieczeństwo


Ważnym aspektem w aranżacji pokoiku, na który Maria Montessori zwróciła uwagę, jest bezpieczeństwo. Najlepiej, jeśli poszczególne meble będą pozbawione ostrych krawędzi (mamy jednak świadomość, że znalezienie takich modeli nie jest proste i często się z tego pomysłu w we wnętrzach w duchu Montessori rezygnuje), ważne też, aby nie pojawiały się w nim przedmioty szklane i ciężkie. Należy zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kaloryfery oraz ukryć wszystkie kable – w razie potrzeby można tu skorzystać ze specjalnych pojemników oraz maskownic.


Zainspiruj się naturą


W pokoikach zaaranżowanych zgodnie z metodą Montessori często można zauważyć inspiracje naturą. Pojawiają się w nim ekologiczne zabawki, ale też meble i dodatki wykonane właśnie z naturalnych materiałów. Chodzi tu chociażby o drewno, rattan, bawełnę, len, wełnę… Na parapecie warto też postawić kwiatek w doniczce, który należy regularnie podlewać – dzięki temu dziecko nauczy się przy okazji samodzielności i odpowiedzialności. We wnętrzu warto też zadbać o obecność skarbów natury, takich jak kasztany, żołędzie, muszelki, szyszki, liście, z których można wykonać piękne ozdoby.


Warto zaznaczyć, że we wnętrzach Montessori nierzadko miejsce odnajdują także dekoracje ścienne, związane z fauną i florą, a więc motywy zwierzątek, kwiatów, drzew w postaci tapet, plakatów, naklejek – znajdziesz je również w Dekorillo, jak na przykład Tapeta Ulica Sielankowa. Jeśli chodzi o zabawki, często królują w takich wnętrzach drewniane klocki oraz narzędzia przypominające te używane na co dzień przez dorosłych, tyle że dużo mniejsze.

tapeta-lesna-dekorillo
We wnętrzach Montessori nierzadko miejsce odnajdują także dekoracje ścienne, związane z fauną i florą.


Dobierz paletę barw zgodnie z intuicją


Zdaniem Marii Montessori, powinno się dobierać barwy w pokoiku zgodnie z intuicją. Najlepszym rozwiązaniem będą zdecydowanie kolory jasne, stonowane i neutralne, które znajdują się na naszych monochromatycznych tapetach. Jeżeli jednak np. podłoga jest wykonana z drewna, a listwy maja barwę białą, można na ścianie zastosować kolory kontrastowe. Ważne, aby wykreować we wnętrzu aurę spokoju, ale jednocześnie ożywić przestrzeń przy pomocy rozmaitych dodatków, np. naklejek czy plakatów – dzięki temu stanie się ona bardziej żywa oraz radosna.