Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla chłopca – 5 podstawowych zasad, które musisz znać

Urządzanie pokoju dla chłopca to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim dobra zabawa. Dlatego warto, aby w proces aranżacji włączyć również przyszłego lokatora. Poza tym, że wnętrze powinno być funkcjonalne i radosne, to musi nawiązywać do zainteresowań oraz wieku dziecka. Jak więc stworzyć pokój dla chłopca, w którym będzie chętnie przebywał, rozwijał pasje i zapraszał kolegów? Podpowiadamy.

Pokój dziecka to miejsce, w którym musi czuć się dobrze. Powinien nawiązywać zarówno do okresu jego życia, jak i zainteresowań. Mając jednak na uwadze, że dzieci szybko rosną, a ich preferencje nierzadko zmieniają się z tygodnia na tydzień, warto postawić na uniwersalne rozwiązania. O czym zatem pamiętać?

  1. pokoj-chlopca-jak-zaaranzowac

    Tapeta Vintage Animals w pokoju chłopca.

    Po pierwsze – Wybierz tematykę wnętrza oraz kolory przewodnie

Pracę nad pokojem dziecka rozpocznij od określenia planu działania oraz dobrania do niego konkretnych elementów. Podstawą jest także dopasowanie odpowiedniej kolorystyki. Pamiętaj, aby intensywność wzorów i kolorów dostosować do wielkości wnętrza. Pozwoli to, w przypadku niewielkich pomieszczeń – uniknąć efektu przytłoczenia, a większych –  nie przesadzić z wybranym wzorem.

Zaczynamy zatem od pomiarów ścian oraz rozmowy z dzieckiem na temat jego preferencji. Przykładowo, chłopiec zafascynowany zwierzętami, z pewnością będzie wdzięczny za włączenie ich wizerunków do swojego małego królestwa. Można to zrobić w dwojaki sposób – tapetując fragment lub całość ściany lub wybierając zwierzęce naklejki na ścianę.

2. Po drugie – Zastanów się nad ponadczasową bazą

Decydując się na tapetę w pokoju chłopca, odpowiednio dobierz do niej również barwy harmonizujące. Aby dopasować kolor farby, postaw na jedną z barw użytych na tapecie. Stworzysz w ten sposób spójną, harmonijną całość.

Aby pokój chłopca był przytulny i komfortowy przez dłuższy czas, poza wyborem odpowiedniej tapety, zwróć także uwagę na meble. Istnieje bowiem dużo typów łóżek, które, dzięki specjalnym funkcjom, rosną razem z dzieckiem. Podobnie jest z komodami, półeczkami, czy szafami, dlatego postaw na neutralną stylistykę oraz kolor, który będzie pasować do wszystkiego (jak na przykład biel, czy naturalne drewno).

3. Po trzecie – Wyznacz przestrzeń do snu, nauki i zabawy

Bardzo ważne jest aby pokój dziecka był wygodny i funkcjonalny. Dlatego przed zakupem mebli, podziel wnętrze na trzy podstawowe strefy – wypoczynku, zabawy i nauki. Pozwoli to na szybsze porządkowanie przedmiotów oraz wydzielenie czasu na poszczególne aktywności w ciągu dnia.

  • Strefa snu i wypoczynku to nic innego jak dopasowane do wieku dziecka łóżko, na którym poza snem, będzie się wyciszać i oddawać ulubionej książce (czytanej samodzielnie lub przez rodzica). Gdzie je ustawić? Jak najdalej od okna!
  • Strefa zabawy, czyli ulubione miejsce każdego dziecka. Warto aby było wyposażone w duże kosze i pojemniki, dzięki którym zapanujemy nad wieloma zabawkami. W przypadku młodszego chłopca, organizery możesz oznaczyć specjalnymi naklejkami – piktogramami, które pomogą mu zlokalizować daną zabawkę, bez konieczności wyciągania wszystkich.
  • Strefa nauki – W przypadku starszaków to miejsce, w którym będą poszerzać swoją wiedzę, więc niezbędne jest tutaj biurko, komfortowy fotel oraz dostęp do światła dziennego. Przestrzeń nad biurkiem można ozdobić naklejką ścienną (np. w kształcie mapy świata, która będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale i mimochodem pozwoli na szybsze przyswojenie nazw kontynentów) lub ciekawymi plakatami (np. z alfabetem).

Naklejka na ścianę – mapa świata

4. Po czwarte – Dobierz dodatki i dekoracje pasujące do stylu wnętrza

Spraw, aby pokój dziecka nabrał charakteru! Zastanów się, jakie dodatki będą pasować do wnętrza w wybranym stylu. Jeżeli, Twoje dziecko zażyczyło sobie wnętrze typowo leśne, postaw na rattanowe kosze i girlandy w stonowanych odcieniach. Sprawdzi się tutaj również oryginalne tipi, które pozwoli zorganizować dziecku wiele wspaniałych zabaw oraz poczuć się jak na łonie natury.

Pamiętaj, że dekoracje można stworzyć też samodzielnie, wykorzystując leśne skarby, a więc szyszki, kasztany czy też żołędzie. Tak udekorowane pomieszczenie nabierze indywidualnego charakteru.

5. Po piąte – pamiętaj o bezpieczeństwie

W pokoju dorastającego chłopca nie mogą znajdować się wystające narożniki oraz niebezpieczne, ostre elementy. Dlatego zwróć szczególną uwagę aby je wyeliminować z zasięgu dziecka.

W przypadku tapety – potwierdź, że posiada atesty bezpieczeństwacertyfikat PZH oraz atest higieniczny, nie może także zawierać szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich oraz być łatwopalna.