Szukasz pomysłu na pokój dla dziecka? Świetnie. W tym artykule opiszemy, co jest przy jego aranżowaniu najistotniejsze. Weźmiemy pod lupę pokój niemowlaka, przedszkolaka oraz ucznia. Opiszemy rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Przy okazji podsuniemy Ci masę inspiracji, które możesz wykorzystać przy urządzaniu wnętrza. Zaczynamy!
Urządzasz pokój dla dziecka? Od tego zacznij
Sprawdź, od czego zacząć aranżować pokój dziecka.
Podział na strefy oraz wiek dziecka
Aby pokój dziecka spełniał swoje zadanie, powinien być podzielony na 3 strefy: zabawy, nauki oraz snu i odpoczynku. Najlepiej takie rozwiązanie sprawdzi się u dzieci w wieku szkolnym, ale z powodzeniem można je wdrożyć już w pokoju przedszkolaka.
-
- Strefa zabawy – z perspektywy dziecka to najważniejsze miejsce w pokoju. Warto pamiętać, że powinna być ona dostosowana do zabaw z rodzeństwem oraz rówieśnikami.
- Strefa nauki – aby maluch w komfortowych warunkach mógł się uczyć, najlepiej jest wydzielić w pokoiku specjalne miejsce do nauki.
- Strefa snu i odpoczynku – aranżując sypialnię dziecka, dobrze jest uwzględnić miejsce przeznaczone do snu oraz leżenia.
Nieco inaczej należy urządzić pokój niemowlaka, w którym strefa nauki jest tak naprawdę niepotrzebna.
Aranżując pokój dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Inaczej powinien wyglądać pokój noworodka, a inaczej – sypialnia ucznia.
Pokój niemowlaka
W przypadku pokoju dla niemowlaka ważne jest, aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń do przewijania. Znakomicie sprawdzą się tu przewijaki na podwyższeniu, dzięki którym dziecko podczas wykonywania omawianej czynności będzie leżało na wysokości Twojego brzucha. Przewijaki tego typu często posiadają również dodatkowe półki i szuflady, w których możesz umieść podręczne akcesoria.
Jeśli zastanawia sz się, jak urządzić pokój dla dziecka w wieku niemowlęcym, weź pod uwagę również miejsce do karmienia – w tym celu warto pomyśleć o wygodnym fotelu. A co w takim w razie z łóżeczkiem? Cóż, z pewnością powinno mieć ono szczebelki oraz być wyposażone w możliwość podwyższania i obniżania materaca. Dzięki temu nie tylko zapewnisz maluszkowi bezpieczeństwo, ale też zadbasz o swój kręgosłup, nie nadwyrężając go nadmiernie podczas schylania się. Czego jeszcze nie może w takim pokoiku zabraknąć? Oczywiście komody lub szafki – ze względu na to, że maluszkowi często trzeba zmieniać ubranka, warto je mieć zawsze pod ręką. Świetnym rozwiązaniem będzie także komoda z przewijakiem – po tym, jak dziecko trochę dorośnie, będzie pełniła ona rolę funkcjonalnego mebla (wystarczy zdjąć przewijak).
Na ścianach pokoju niemowlaka znakomicie sprawdzą się stonowane, neutralne barwy. Działają one uspokajająco i wyciszająco. Mówimy tu jednak nie tylko o bieli czy szarościach, ale również np. o zieleni, delikatnym pomarańczu, a także i brązach – na naszych tapetach utrzymane są one w subtelnej tonacji, dzięki czemu również świetnie zdadzą egzamin.
Pokój przedszkolaka
Jak urządzić pokój dla chłopca w wieku przedszkolnym? Cóż, z pewnością jest to czas eksperymentowania, a do tego – eksplorowania świata, połączony z nabywaniem konkretnych umiejętności. Warto więc skupić się przede wszystkim na strefie zabawy – im więcej schowków, drabinek, miejsc do wspinania się i chowania, tym lepiej. Na tym etapie można też zadbać o duże łóżko – w końcu ma ono służyć dziecku przez wiele lat.
Jak już powiedzieliśmy, warto w pokoju przedszkolaka zadbać o strefę do nauki. W tym przypadku dobrze jest umieścić biurko lub stolik, na którym maluch będzie mógł np. rysować, a w następnej kolejności – uczyć się pisać i czytać. Ważne jest, aby zadbać o ergonomiczne krzesełko z opcją regulowania. Pozwoli zachować to dziecku właściwą postawę podczas siedzenia. Aby móc w pokoiku utrzymać porządek, warto też zadbać o praktyczne pudła i kosze, w których zmieści się mnóstwo zabawek.
Jak powinny wyglądać ściany w pokoju przedszkolaka? To już zależy od preferencji Twoich oraz malucha. Wiemy jednak z doświadczenia, że dzieci świetnie czują się we wnętrzach, w których królują łagodne kolory. Ważne jednocześnie jest to, aby znajdujące się na ścianach barwy ożywiały pokoik oraz wprowadzały do niego optymistyczny nastrój.
Pokój ucznia
Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka, które chodzi do szkoły? Cóż, jeśli jeszcze nie ma w nim biurka, z pewnością warto je do wnętrza wprowadzić. Dobrze jest pomyśleć też o regałach i półkach, na których będzie można przechowywać zeszyty, podręczniki, lektury, atlasy. Same półki nie muszą być jednak nudne – w sklepach dostępne są modele w kształcie konarów drzewa oraz wielu innych, geometrycznych formach, np. heksagonów czy zygzaków – to świetne rozwiązanie, aby przepędzić z pokoju nudę!
Aby ułatwić dziecku naukę, można umieścić w pokoju tablicę korkową lub kredową – ta druga może zajmować nawet całą ścianę. Na obu tablicach dziecko z powodzeniem będzie mogło przygotowywać notatki, pisać wzory matematyczne czy też nazwy europejskich państw. W tym wieku kształtują się również zainteresowania dziecka, o których warto pamiętać, urządzając wnętrze.
Badania pokazują, że dziecko w wieku szkolnym powinno być otoczona barwami stonowanymi, które sprzyjają koncentracji. Zieleń, brązy, beże, kremy – wszystkie te kolory pozwalają skupić się na wyznaczonych zadaniach. Akcenty w postaci pomarańczu mogą natomiast przełamać monotonię, a przy okazji – wspaniale urozmaicić całość.
Tapety uniwersalne dla każdego wieku
Nie chcesz urządzać pokoju dziecka na nowo, co kilka lat? Nie musisz! Wystarczy, że wybierzesz tapetę, którą pokochają zarówno maluchy, jak i starszaki – wówczas możesz wymieniać jedynie mebelki, bez potrzeby remontu całego wnętrza. Jedną z dekoracji ściennych, która spełni oczekiwania dzieci w każdym wieku, jest tapeta Arktyka. Jesteśmy pewni, że zachwyci ona wszystkich miłośników zwierząt. Twój maluch spędza długie godziny, rysując palcem po mapie? Nie może oderwać się od widoku arktycznych zwierząt? A może bez przerwy marzy o dalekich podróżach? Jeśli tak, z pewnością spodoba mu się nasza dekoracja ścienna!