Jak funkcjonalnie urządzić mały pokój dla dziewczynki?

Urządzenie małego pokoiku dla dziewczynki jest niełatwym przedsięwzięciem – wie o tym każdy, kto kiedyś próbował to zrobić. Bez wątpienia w takim wnętrzu należy zadbać o strefę nauki, zabawy i odpoczynku. O czym jeszcze należy pamiętać, aby osiągnąć aranżacyjny sukces? Podpowiadamy.


Urządzenie strefy nauki


W pokoju dziewczynki ważne jest wykreowanie odpowiedniej strefy nauki. Kluczowym meblem jest w tym przypadku biurko, najlepiej o regulowanej wysokości. Warto też pamiętać o odpowiednim jego umiejscowieniu – najlepiej, jeśli jego blat będzie zwrócony bokiem do okna. Dzięki temu promienie słońca nie będą problemem ani rano, ani wieczorem. Nie można zapomnieć również o ergonomicznym, lekkim krześle – również najlepiej z regulowanym siedziskiem oraz oparciem, tak aby mebelki mogły “rosnąć” wraz z małą kobietką. Jeśli metraż pokoiku jest bardzo mały, warto pomyśleć o biurku rozkładanym. W pobliżu niego warto też uwzględnić półki, na których bez problemu będzie można umieścić zeszyty oraz inne artykuły szkolne – dysponując niewielką przestrzenią, należy jak najlepiej wykorzystać obszar znajdujący się przy ścianie.


Urządzenie strefy zabawy


Pokoik dziewczynki nie może obyć się bez strefy zabawy, która jest – tak naprawdę – najtrudniejsza do zaaranżowania. W małym wnętrzu przestrzeń na zabawki jest dość ograniczona. Dlatego też klasyczny dywan warto zastąpić matą edukacyjną z ulubionymi bohaterami. Aby umiejętnie pomieścić wszystkie zabawki, polecamy też uwzględnić w pokoju pojemną szafę, w której znajdzie się nie tylko miejsce na ubrania, ale też gry planszowe, misie, itd. Dobrze sprawdzą się tu modele sięgające do sufitu. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są też specjalne pudełka na zabawki, kredki, klocki oraz inne przedmioty, które dodatkowo można przechowywać w regałach typu kallax. Wprowadzą one wizualny ład, a zarazem ułatwią utrzymywanie porządku.

tapeta-piwonie-dekorillo
Szafę warto wykorzystać nie tylko jako mebel do przechowywania ubrań, ale i gier planszowych, czy maskotek. Źródło zdjęcia: @in_our_wonderland


Urządzenie strefy wypoczynku


Równie istotna, co strefa zabawy czy nauki, jest strefa wypoczynku. Świetnym rozwiązaniem będzie w przypadku małego pokoiku wykorzystanie łóżka na antresoli. Pod nim z powodzeniem można urządzić miejsce do nauki lub zabawy. W zależności od potrzeb dziewczynki, możesz ustawić tam biurko, miękkie siedziska czy też skrzynki na zabawki. Warto też pomyśleć o stoliczku oraz fotelu lub pufie, które pozwolą wykreować przytulny kącik wypoczynkowy, w którym będzie można poczytać książkę czy też porozmawiać przez telefon. Aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność pokoiku, pufy mogą być otwierane.


Jasna paleta barw

W niewielkim pokoiku dziewczynki zdecydowanie warto postawić na jasne kolory. Dlaczego? Ponieważ wizualnie powiększą one wnętrze i dodadzą jemu lekkości, a do tego subtelnie rozpraszą światło. Możesz zatem wprowadzić do wnętrza czystą, alpejską biel, ale nie tylko. Doskonale zdadzą tu egzamin także pastelowe odcienie: delikatny błękit, pastelowy róż czy też uniwersalne szarości. Ściany nie muszą być również gładkie – bez problemu możesz zastosować tapety z kwiatami, zwierzętami czy też syrenkami. A co z kolorami mebli? Tu także warto postawić na łagodne kolory, a więc biel, pastele czy też barwę jasnego, naturalnego drewna. W przypadku niewielkiej przestrzeni dobrze sprawdzą się również meble z gładkimi frontami. Wielu rodziców decyduje się także na meble na wymiar, które często znacznie ułatwiają zaaranżowanie przestrzeni.

tapeta-kwiaty-ecru-dekorillo
Jasna paleta barw wizualnie powiększy przestrzeń.


Oświetlenie w pokoju dziewczynki

W niewielkim pokoju warto zadbać o kilka źródeł światła.

Jeśli chodzi o oświetlenie w pokoju dziewczynki, najlepiej zastosować kilka źródeł światła. Przede wszystkim warto zadbać o światło górne, które równomiernie oświetli pomieszczenie. Oprócz niego przyda się jednak również światło boczne, które pomoże czytać, układać puzzle, bawić się z koleżankami, a także się uczyć. Świetnie sprawdzą się modne kinkiety ścienne, kolorowe lampki o fantazyjnych formach czy też wielobarwne cotton-ballsy. Z kolei nocne lampki, np. w postaci ledowych kul, będą ułatwiały zasypianie oraz sprzyjały ukojeniu i wyciszeniu.


Dodatki do pokoju dziewczynki


Estetyczne, kolorowe przedmioty to kolejny element, o który należy zadbać w królestwie małej dziewczynki. W niewielkim wnętrzu nie ma zbyt wiele miejsca na umieszczenie ogromnej ilości dekoracji, dlatego też warto zadbać w pierwszej kolejności o miękkie tekstylia: barwne poduszki, przytulne kocyki, delikatne pledy – powinny one podkreślać charakter pokoju. Jeśli ściany we wnętrzu są gładkie, warto zadbać o dekoracje ścienne np. w postaci naklejek czy też plakatów, które zdecydowanie rozweselą wnętrze i nadadzą mu indywidualny rys. Interesującą propozycją są również dekoracje ledowe, które mogą przyjmować różne, fantazyjne formy. Jeśli wystarczy Ci miejsca, możesz umieścić w pokoiku także pełne uroku tipi, w ulubionych kolorach dziewczynki.

Zdjęcie główne: @in_our_wonderland – Dziękujemy!